Fotografowanie długimi obiektywami (teleobiektywami) nie jest tak proste jakby się mogło wydawać.  Związane jest to z wibracjami w jakie`wpada obiektyw po wyzwoleniu migawki lub jakie powoduje uderzenie lustra.  Ma to znaczący wpływ na jakość zdjęć.  Są jednak sposoby aby z tym walczyć.  Poniżej chciałbym przedstawić kilka z nich.

1. Solidne oparcie jest podstawą przy fotografowaniu takimi obiektywami jak 300mm f2.8, 400mm f2.8, 500mm f4.0, 600mm

f4.0, 800mm f5.6.  Są to obiektywy ważące minimum 3,5 kg, co wraz z korpusem daje łączną wagę minimum 5 kg.  Bardzo ważny jest więc solidny statyw z solidną głowicą.  Jeśli to możliwe staramy się unikać rozstawiania statywu na pełną wysokość,aby obniżyć punkt ciężkości i poprawić stabilność zestawu. Rozstawiony statyw jest podatny na wiatr i wszelkie drgania. Gdy nie mamy statywu starajmy się znaleźć alternatywę.  Dobrze sprawdza się woreczek z grochem lub piaskiem.

2. Jak wspomniałem, uderzenie lustra wyzwala wibracje obiektywu, które biegną jako fala wzdłuż a następnie wracają by wywołać drgania samego aparatu i oczywiście powierzchni światłoczułej (kliszy lub matrycy). Kładąc rękę na obiektywie, ponad pierścieniem mocowania statywu, możemy wyeliminować te drgania zanim dotrą do aparatu. Kładziemy otwartą dloń bez nacisku.  Sam ciężar dłoni wystarczy.

3. Dodatkowo przyciskamy oko do muszli ocznej aparatu.  Nie przyciskamy zbyt mocno, wystarczy lekko oprzeć.  Ta czynność wyeliminuje drgania które “przedarły się” przez pierwsze zabezpieczenie.

4. Przez cały czas pracy z aparatem trzymamy palec na spuście migawki, dociskając go tylko by zrobić zdjęcie.  Lekkie dociskanie spustu jest dodatkowym czynnikiem zmniejszającym drgania aparatu.

5. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na zmniejszenie drgań i poprawę jakości zdjęć może być wcześniejsze podniesienie lustra (jeśli wasz aparat ma taką funkcję), zastosowanie samowyzwalacza lub wężyka spustowego lub kombinacji tych funkcji. Niektóre obiektywy posiadają funkcję stabilizacji obrazu IS (Canon), VR (Nikon), która również pozytywnie wpływa na jakość.

6. Oczywiście najważniejsza jest praktyka.  Poznanie teorii niczego niestety nie gwarantuje.  Nie należy się zniechęcać niepowodzeniami których na początku możecie być pewni.